Óbudai Egyetem és a Green Lab munkatársai jártak a Balatonkenesei Pilinszkyben!
Kölcsönkapott levegő
Április végén egy szokatlan jármű állt egy hétig az iskolánk előtti parkolóban.
Mi lehetett ez a „szellemirtó” autó, furcsa tartozékokkal a tetején? Most eláruljuk: a levegő tisztaságát mérték folyamatosan ebben az időszakban, elsősorban a por és a nitrogén-oxidok koncentrációját, de más adatokat is. Április 30-án egy szemléletformáló programmal érkeztek hozzánk a Green Lab és az Óbudai Egyetem munkatársai. Felső tagozatosaink körforgóban vettek részt az interaktív, élményalapú foglalkozásokon.
Előadás keretében megismerhették a levegőszennyezés legfőbb összetevőit, kahoot-ban próbálhatták ki a frissen megszerzett tudásukat és a mérőautó működését is megnézhették. Az 5., 6. osztályosok „Ne tégy rossz fát a tűzre” címmel interaktív foglalkozás során többek között megtudták, hogy mi a különbség a szemét és a hulladék között, mit érdemes a tűzre dobni és melyik az a két anyag, amit végtelenszer újra lehet hasznosítani. Kézi mérőeszközzel tanulóink az iskolaudvar több pontján is megmérték a levegőminőséget.
Ha ez nem lett volna elég, menő selfie fal előtt pózolhattak és még egy videókészítő versenyre is lehetett nevezni, amelyben a levegőszennyezés elleni lehetőségekre hívják fel a figyelmet.
A mérések eredményeképpen megtudtuk, hogy nagyon tiszta a levegőnk, itt Balatonkenesén, a szakemberek elmondása szerint még a forgalmasabb időszakokban is jóval a határértékek alatt maradt. A nap fontos tanulsága volt, hogy mi is tehetünk a levegő tisztaságának védelme érdekében, ha átgondoljuk a fűtési és közlekedési szokásainkat.
Köszönjük a tartalmas programot az Energiaügyi Minisztériumnak és a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének. A szervezésben nyújtott segítséget és a program lebonyolítását köszönjük: Balla Katalinnak, Szvetics Andreának, Szöllősi-Sebestyén Zitának és a többi munkatársnak.